انواع چای

چای سیاه

چای سیاه در واقع ھمان چای سبز است که برگهایش را برای مدت طولانی تری خشک میکنند. این کار سبب میشود طعم و رنگ چای تغییر کند. برگ چای دارای کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، تئوفیلین، ویتامین، کلروفیل، تانن و کافئین است. چای سیاه از تشکیل لخته ھای خونی در سرخرگ ھای اصلی جلوگیری میکند. پلاکھا در واقع ترکیبی از چربی خطرناک و کلسترول ھستند. محققان ھلندی ثابت کردهاند، فلاونوئید داخل چای سیاه باعث کاھش – LDL کلسترول بد خون میشود کھ میتواند منجربه حملۀ قلبی و مغزی شود. علاوه بر آن، مردھائی که بیشتر از ۴ فنجان چای سیاه در روز مینوشند، نسبت به مردانی که فقط دو یا سه فنجان چای سیاه در روز مینوشند، به  مراتب در معرض خطر کمتری برای سکتۀ مغزی ھستند. ھر یک فنجان چای بین ١۵٠ تا ٢٠٠ میلیگرم فلاونوئید دارد. باید بدانید میزان فلاوونوئید موجود در چای سیاه درست به ھمان اندازه چای سبز است.

چای سبز

چای سبز نوعی چای است که از جوانه ھا و گلبرگھای تازه گیاه به دست میآید. فرایند تولید این چای با چای سیاه کمی متفاوت است چای سبز انواع مختلفی ھمچون چینی و ژاپنی دارد. نوع ژاپنی آن به اوچا معروف است. چای سبز را به علت داشتن موادی مانند کاتچین ضدسرطان و آنتیاکسیدان دارای خواص دارویی مفید میدانند، کھ نسبت بھ آنتیاکسیدانھای معروفی چون ویتامینھای C و E بسیار قویتر عمل میکند. از چای سبز برای افزایش ھشیاری و سرعت تفکر استفاده میشود. ھمچنین چای سبز برای کاھش وزن و درمان اختلالات معده، تھوع، اسھال، سردرد، پوکی استخوان و تومورھای سرطانی جامد نیز کاربرد فراوانی دارد. بھ تازگی علاوه بر مردم چین، چای سبز در بسیاری از کشورھای جھان طرفداران فراوانی یافته ھاست. دلیل اصلی این استقبال، آشنایی مردم دیگر کشورھا با خواص درمانی این نوع نوشیدنی است. نوشیدن روزانه ٣ تا ۴ فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماریھا میشود. براساس پژوھش ھای انجام شده چای سبز در بھبود یا جلوگیری از بسیاری از بیمار ھای از جمله سرطان، ورم مفاصل،کاھش کلسترول، آلزایمر، پارکینسون، فشار خون بالا، آسم و شماری دیگر از بیماری ھا موثر است.

در سال ھای اخیر تحقیقات انجام شده بر ترکیبات این نوع از چای، نتایج جالبی را از تاثیر این چای بر برخی از بیمارھا به دست داده است. مطالعات انجام شده بر روی چای سبز نشان می دھد که این چای می تواند درمان مناسبی برای نوعی جنون به نام dementia باشد. ھمچنین در درمان بیماری سندرم داون ھم نشانه ھایی از بھبودی را نشان داده است. در مطالعه انجام گرفته در سال ٢٠١۴ ،نشان داده شد کھ ترکیبات خارج شده از چای سبز، بر مغز تاثیر گذاشته و باعث تقویت حافظھ می شود. این مطالعه بر روی افرادی که از سلامتی کامل برخوردار بودند چنین نتیجه ای را به ھمراه داشت. البته تعداد افراد مورد مطالعه قرار گرفته تنھا ١٢ نفر بود. در پی مطالعه دیگر انجام گرفته بر روی این نوع از چای، ثابت گردید که مواد خارج شده از چای سبز، در درمان بیماری جنون dementia موثر است. چرا که این مواد مستقیما بر کارآیی مغز تاثیر می گذارند.

علاوه بر تاثیرات مثبت چای سبز بر بیماری ھایی چون dementia و آلزایمر می تواند برای بیماران مبتلا به سندرم داون نیز مفید باشد. سندرم داون حاصل نوعی اختلال در کروموزم شماره ٢١ است. سالانه بین ٣٠٠٠ تا ۵٠٠٠ کودک با این نوع اختلال متولد می شوند. این بیماری باعث ناتوانی ھای جسمی و ذھنی در این کودکان می شود. ترکیبی به نام ای جی سی جیEGCG ، از چای سبز آزاد می شود که در مرکز مطالعات ژنتیک سی آر جیCRG ، در اسپانیا به تحقیق بر روی آن می پردازند تا با استفاده از این ترکیب، از اختلال کروموزمی که در بیماران سندرم داون به وجود می آید جلوگیری کنند. اسکن مغزی نشان می دھد که مصرف این نوع از چای می تواند در پیشبرد کارکرد قسمتی از مغز که مرتبط با یادگیری زبان ھا است نیز موثر باشد. ھمان طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، مواد تشکیل دھندهی چای سبز در بھبود بیماری «سندرم داون» بسیار مؤثر است.

بهترین روش دم کردن چای سبز

چای سبز برای کاھش وزن و درمان اختلالات معده، تھوع، اسھال، سردرد، پوکی استخوان و تومورھای سرطانی جامد نیز کاربرد فراوانی دارد. احتمالا شما ھم حداقل یک بار چای سبز نوشیده اید. اگر ھم به دلایلی چون دارا بودن خواص چربی سوز و آنتی اکسیدان آن را در رژیم غذایی روزانه خود گنجانده اید، احتمالا یا مانند چای سیاه آن را دم می کنید و یا چای کیسه ای سبز را در داخل یک لیوان قرار داده، آب جوش را روی آن ریختھ و پس از گذشت اندک زمانی، چای کیسه ای را از لیوان خارج کرده و آن را می نوشید. اما محققان دریافته اند که این روش دم کردن چای سبز با استفاده از چای کیسه ای کاملا اشتباه است و حتی بر روی مزه چای نیز اثر می گذارد. آنھا بر این باورند که روش صحیح دم کردن چای آن است که٨٠ درصد لیوان خود را با آب جوش پرکرده و حدود ١۶ میلی لیتر آب سرد را روی سطح فوقانی لیوان بریزید. »جاناتان بنسون»، از متخصصان بررسی چای گفته: «چای ترکیبی به نام «کاتچین» دارد که طعم و مزه اصلی چای به دلیل وجود ھمین ترکیب است. اگرچه این ماده طعم بسیار خوبی به چای می دھد اما مقدار بیش از اندازه آن به مزه بسیار گس چای می انجامد. برای پرھیز از چنین مزه نامطلوبی بھتر است تنھا از آب بسیار جوش برای دم کردن چای استفاده نکنید«. بنسون پیشنھاد می کند ٨٠ درصد آب جوش را روی چای کیسه ای ریخته و تنھا چند دقیقه آن را در داخل لیوان قرار دھید، سپس چای کیسه ای را از داخل لیوان خارج کرده و ١۶ میلی لیتر آب سرد بر روی سطح فوقانی آن بیافزایید.

چای سفید

چای سفید سرشار از آنتیاکسیدانھای مفید و پلیفنل است. چای سفید یکی از ظریفترین و لطیفترین چایھا در جھان است کھ طعمی ملایم و شیرین دارد. این چای کھ در فصل بھار از غنچه ھای باز نشده برگھای درختچه ھای چای سفید تهیه میشود از مفیدترین و مغذیترین چایھا در جھان است. چای سفید برخلاف انواع مختلف چای سیاه یا چای معمولی بھ شیوهای متفاوت فرآوری میشود و برگھای آن برخلاف چای معمولی کھ در معرض حرارت خشک میشود و رطوبت خود را از دست میدھد بھ شیوهای طبیعی و در مقابل تابش نور خورشید خشک می شود.

این چای سرشار از آنتیاکسیدان ھای مفید و پلیفنلھایی است کھ علاوه بر خواص درمانی میتواند موجب پیشگیری از ابتلا بھ بسیاری از بیماریھا و اختلالھای جسمانی نیز شود. چای سفید اگرچه در زمره گرانترین چایھا در جھان است اما خواص درمانی آن به حدی است کھ توجیھ مناسبی برای این گرانی محسوب میشود. آیا «چای سفید» مانع از شکل گیری سلول ھای چربی در بدن می شود؟ خصوصا خانم ھا برای کاھش وزن، به ھر راھکاری روی می آورند که یکی از آنھا آزمودن انواع گوناگون چای است. خوشبختانه برای این منظور گزینھ ھای فراوانی وجود دارد که البته در میزان تاثیرگذاری آنھا اختلاف نظر وجود دارد. آخرین تحقیقات و پژوھش ھای انجام شده که نتایج آنھا در نشریه «تغذیھ و متابولیسم» به انتشار رسید، نشان می دھد که چای سفید در راس نوشیدنی ھای لاغرکننده قرار دارد. برگ ھای چای سفید درست ھمانند برگ ھای چای سبز و سیاه است با این تفاوت که فرآوری کمتری بر روی آن انجام پذیرفته شده و در نتیجه خالص ترین نوع چای با بالاترین سطح «پلیفنل» بھ شمار می رود.

این چای به مبارزه با چربی ھای بدن نیز کمک می کند. چای سفید به تنھایی نمی تواند به لاغر شدن بیانجامد بلکه تغییر سبک زندگی به سمت سلامت، برقراری تعادل در رژیم غذایی و فعالیت بدنی در کنار مصرف روزانه این چای در طول زمان سبب لاغر شدن تان خواھد شد. اگر بخواھیم جزئیات علمی بیشتری را بیان کنیم ابتدا باید بگوییم کھ بدن، مواد غذایی دریافت شده را مورد مصرف عضلات و کبد قرار می دھد تا قادر بھ انجام فعالیت ھای روزمره و طبیعی خود باشد. اما مسئله  آن است که ما بیش از نیاز بدن غذا می خوریم و ھمین امر نیز به تجمع بیشتر چربی برای تولید انرژی در آینده می انجامد. با مصرف بیشتر غذا به عنوان سوخت، سلول ھایی که در معرض تبدیل شدن به چربی ھستند، به سلول ھای چربی به نام «آدیپوسیت» تبدیل می شوند. دانشمندان در پژوھش اخیر، به سلول ھایی که در معرض تبدیل به چربی بودند، عصاره چای سفید افزودند و دریافتند که با این کار تبدیل سلول ھا به انواع چربی به تاخیر می افتد. ھمچنین عصاره چای سفید در شکسته شدن سلول ھای چربی موجود در بدن نیز موثر است. پروفسور «آدرین یودیم» استادیار دانشگاه پزشکی «یو سی اِل اِی» در مورد منحصربفرد بودن این پژوھش چنین می گوید: «در گذشته پژوھش ھای فراوانی بر سلول ھای بدن موش ھا و سایر جانداران صورت پذیرفت که بسیار موثر و نتایج حاصل از آنھا متفاوت بود اما خوشبختانه این تحقیق مستقیما بر سلول ھای چربی بدن انسان انجام پذیرفت«.

شاید بتوان گفت که نوشیدن روزانه چای سفید بتواند بسیاری از مشکلات مرتبط با تغذیه را پایان دھد اما روند کاھش وزن به این آسانی ھم نیست و بدن برای نگه داشتن کالری ھای اضافھ از خود مقاومت نشان می دھد. پروفسور یودیم خاطر نشان می کند: «کالری ھایی که سوزانده می شوند از سلول ھای چربی معده، روده، پانکراس و یا سایر نقاط دیگر بدن استفاده می کنند اما روش ھای نادرست دریافت انرژی در بسیاری از افراد این روند را با اختلال روبرو می کند. بنابراین چای سفید به تنھایی نمی تواند به لاغر شدن بیانجامد بلکه تغییر سبک زندگی به سمت سلامت، برقراری تعادل در رژیم غذایی و فعالیت بدنی در کنار مصرف روزانه این چای در طول زمان سبب لاغر شدن تان خواھد شد.

کلیدواژه : دبش مگمطالب چای
support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code